Hello! I have decided to start looking into a new reptile. I am thinking about a few things. Those being a piebald ball python, a leopard gecko and bearded dragon. I have my eyes set on one specific for each provided whatever I end up with. My main question is how much do you spend on yours and how often? I already own one ball python and one hognose.
An example for my hognose if you can’t think of how to list it.
Every month or so - about $17 for bedding and $16 for food. So only about $33 every month or so.
Doesn’t need a lot of detail. I would also appreciate any advice for owning a beardie or leopard gecko.
Bonus picks of the boys!
I can’t help you with your question because I have way too many reptiles to sit down and figure it out! Lol! But your critters are awesome! I wish I could get my hoggie to be that size but he is a stubborn eater! And maybe the leopard gecko might be the cheapest to maintain…….
Best wishes in your endeavor!
For balls, food depends on local feeder prices. When an adult it could cost you $5 - $8 each, x2 if feeding every other week for a month. Little cheaper for smaller ones.
Bedding depends on how often you change it compared to spot cleaning. A bag if coco chips (any brand) will be around $30 but can last you several months (6 months easily)
Just a ball park break down, food $10, bedding $5, so $15 month on the cheep side up to $26 on the high side.
Paper towels can also be used for bedding for a cost saving and easier quicker access.
Edit: when younger you should be feeding weekly, but the food cost is cheaper & $1-3 each feeding. But tub size is smaller so less bedding is needed. If you want advice on tubs, Ezy Storage from Target works great with just a few 1/4in holes dried into them.
Depending on your setup, and where you live, electricity can be a budgetary concern. Lighting and heating can add up!
Thank you! He has grown quite fast. He’s only about a year old. I get really excited when he gets to shed so i understand what you’re saying haha